Toruń
OD 1997 ROKU NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
OD 1997 ROKU NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
Urok gotyckich kamienic i ciasnych brukowanych uliczek, strzeliste wieże średniowiecznych kościołów, fontanna flisaka grającego żabom na skrzypcach u stóp ogromnego, ceglanego ratusza – olśniewają każdego, kto po raz pierwszy zawita do Torunia – miasta od 1997 roku wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Bogato dekorowane fasady domów i dziesiątki spichlerzy zbożowych przypominają o złotych czasach w rozwoju handlu i rzemiosła oraz przynależności Torunia do Związku Miast Hanzeatyckich. Rozwojowi średniowiecznego grodu sprzyjało dogodne położenie nad Wisłą, 200 km od Gdańska i 150 km od Poznania, na skrzyżowaniu europejskich szlaków handlowych. W czasach panowania w Polsce dynastii Jagiellonów Toruń zyskał status miasta królewskiego.
19 lutego 1473 r. w Toruniu przy ulicy świętej Anny przyszedł na świat astronom Mikołaj Kopernik. W domu jego urodzenia znajduje się dzisiaj muzeum, w którym można obejrzeć stare dzieła naukowe, drewniane przyrządy astronomiczne oraz makietę miasta z czasów Kopernika. Tradycja związana z astronomem to także noszący jego imię uniwersytet, na którym studiuje ponad 35 tys. osób. Najważniejsze zabytki Torunia to: średniowieczny Ratusz Staromiejski na planie czworoboku, katedra śś. Janów ze chrzcielnicą Kopernika, pofranciszkański kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV w. (w podziemiu krypta szwedzkiej królewny Anny Wazówny), kościół św. Jakuba (rzeźba Drzewo Życia z XIV w.), Krzywa Wieża, ruiny zamku krzyżackiego, Bramy Klasztorna, Żeglarska i Mostowa, Kamienica Pod Gwiazdą i Pałac Biskupa Dąmbskiego.
Szczególną magię Toruń roztacza wieczorem, gdy zapalają się światła staromiejskich latarni, a kawiarenki, puby i restauracje wokół rynku do późnych godzin wypełniają się gwarem gości. Lampka wina sączona w scenerii oryginalnych, średniowiecznych budynków pozwala wyobraźni przenieść się w XIII wiek, gdy miastem władali jego założyciele, rycerze Zakonu Krzyżackiego. Nocna panorama toruńskiej starówki ze statku spacerowego pływającego po Wiśle to widok wzbudzający zachwyt turystów z całego świata. Obowiązkowo trzeba w Toruniu spróbować toruńskich pierników. Te korzenne ciasteczka są w różnych kształtach i gatunkach wypiekane są tutaj od XIV wieku. A najsłynniejsze z nich to oblane czekoladą, małe „katarzynki”. Według jednej z wielu legend wymyślił je piekarz zakochany w pięknej toruniance Katarzynie.