Galeria Sztuki Wozownia

Oferta:

W ramach akcji „Toruń za pół ceny” Galeria Sztuki Wozownia zaprasza do zwiedzania trzech aktualnych wystaw. W czasie trwania akcji, koszt biletów będzie wynosić: bilet normalny – 6zł, bilet grupowy – 15zł.
Cena biletów poza akcją „Toruń za pół ceny”: bilet normalny – 12zł, bilet grupowy – 30zł

W dolnej sali galerii Zuzanna Śmigielska, malarka, twórczyni instalacji, inżynier (nawigacja) , prezentuje swoje prace, w których zestawia malarstwo z technikami video. Pasjonuje ją zjawisko żywych obrazów, tworzy portrety grupowe w kolorystyce czerni i srebra. Dużą wagę przykłada do światłoczułych właściwości materiałów, ponieważ na obrazach namalowanych w technice mieszanej wyświetla wideo. Oprócz ludzi interesują ją przestrzenie, w których żyją jej bohaterowie oraz ich pozycja w strukturze społecznej.

W przestrzeni Laboratorium i Archiwum znajduje się „Biuro Poszukiwań Surrealistycznych”. Wystawa Mariuszy Figli jest hołdem dla ruchu surrealistycznego i jednocześnie zapisem indywidualnych poszukiwań poczynionych na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. Clou wystawy są przede wszystkim ręcznie wykonane kolaże, powstałe w całości z fragmentów
książek wydanych do 1990 roku i znalezionych w wyniku zbiegu okoliczności (na śmietnikach, targowiskach, kiermaszach, w opuszczonych budynkach etc.)

W górnej sali Wozowni wystawa grafik Edwarda Salińskiego o tytule „AERO”, która jest retrospektywną prezentacją wybranych prac o dość jednorodnym charakterze formalno-technicznym, które powstawały od ostatnich lat studiów. W tamtym czasie artysta bardzo interesował się sztuką surrealistów i ich teoretycznymi rozważaniami, w których starali się oni wyrażać wizualnie swoją percepcję wewnętrzną wspartą groteską, wizjami sennymi, fantazją czy halucynacją. Dla autora AERO lotnych grafik duże znaczenie, podobnie jak u surrealistów ma przypadek i związany z nim zaskakujący eksperyment techniczny, absurd czy nonsens jako wątek treściowy.

Opis:

Galeria WOZOWNIA prezentuje zarówno prace znanych współczesnych artystów – polskich i zagranicznych – jak również twórców, który są dopiero na początku ścieżki kariery. Stawiając na eksperyment i konsekwentne podważanie ustalonych hierarchii, skupia się na promowaniu młodych talentów. Właśnie to zapewnia galerii odrębne i znaczące miejsce na toruńskiej scenie artystycznej. Jako instytucja z bogatą tradycją (galeria istnieje od 1950 roku) Wozownia ugruntowała sobie także pozycję w skali ogólnopolskiej.

Siedzibą galerii Wozownia jest zabytkowy budynek (dawna pruska wozownia artyleryjska), położony w najstarszej części Torunia, przy Bramie Klasztornej, w pobliżu Ratusza Staromiejskiego, Domu Kopernika i Krzywej Wieży.

Organizatorem galerii jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Dane:

Galeria Sztuki Wozownia (wejście od ul. Ducha Św. 6)

info@wozownia.pl
wozownia.pl
56 622 63 39