Teatr Baj Pomorski

WEEKEND ZA PÓŁ CENY 03-05.04.2020 r.

1. Spektakl ,,Przytulaki’’, reż. Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Soboczyńska, Mariusz Wójtowicz; 3.04.2020, godz. 10:00

Pokój zabaw – przestrzeń, w której rozgrywa się spektakl – przypomina interaktywną galerię sztuki współczesnej dla dzieci. Nie ma tu podziału na scenę i widownię, a przytulną i kolorową przestrzeń zaprojektowano tak, by maluszki czuły się w niej bezpiecznie. Przytulaki zapraszają dzieci do świata nowych słów, kolorów i kształtów. Delikatna ilustracyjna muzyka sprzyja pierwszej rozmowie teatralnej z najmłodszym widzem.

Bilety w cenie zaledwie 12 zł (normalny), 11 zł (ulgowy)!

2. W dniu 3.04.2020 w godzinach 7:30-15:30 istnieje możliwość zakupu biletu na spektakl ,,Sonety” (wg Williama Szekspira) w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego, który gramy o 10:00 w dniu 17 kwietnia 2020 r. Na deskach Teatru pojawią się postacie z twórczości słynnego Anglika ze Stratfordu. Towarzyszyć im będzie subtelna muzyka elektroniczna. Artyści spróbują odpowiedzieć na pytanie: czym jest miłość?
Bilet w cenie zaledwie 15 złotych!

3. W dniu 3.04.2020 w godzinach 7:30-15:30 istnieje możliwość zakupu biletu na spektakl ,,Sonety” (wg Williama Szekspira) w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego, który gramy o 19:00 w dniu 17 kwietnia 2020 r. Na deskach Teatru pojawią się postacie z twórczości słynnego Anglika ze Stratfordu. Towarzyszyć im będzie subtelna muzyka elektroniczna. Artyści spróbują odpowiedzieć na pytanie: czym jest miłość?
Bilet w cenie zaledwie 15 złotych!

Teatr „Baj Pomorski” został założony w 1945 roku w Bydgoszczy. Ze względu na trudności lokalowe już w 1946 przeniesiono go do Torunia, do dawnej siedziby niemieckiego Teatru Zamkowego. Funkcjonuje tutaj do dziś. Przez ponad 70 lat istnienia wydał kilkaset premier. Na deskach ,,Baja Pomorskiego” wystawiono polską prapremierę lalkową ,,Snu nocy letniej” w reżyserii Stanisława Stapfa, dyrektora teatru w latach 1950-1960. To z jego inicjatywy przez lata odbywał się na Piernikarskiej Festiwal Teatrów Lalkowych Polski Północnej. Przez kilkadziesiąt lat działalności ,,Baj Pomorski” zdążył zyskać opinię renomowanej sceny o długiej tradycji artystycznej.
Obecny dyrektor Zbigniew Lisowski (kieruje sceną od 2003 roku) podjął się realizacji teatru problemowego, który będzie żywo reagował na problemy dzisiejszych małych odbiorców oraz trendy współczesności. Z jednej strony stawia na nowatorskie adaptacje klasyki, z drugiej chętnie sięga po dramaturgię współczesną. Na deskach ,,Baja Pomorskiego” tworzą tacy artyści, jak Piotr Tomaszuk, Konrad Dworakowski, Pavel Hubicka. Odbywają się tu premiery sztuk Maliny Prześlugi czy Marty Guśniowskiej. Grono twórców zasilają młodzi reżyserzy i scenografowie.
Teatr „Baj Pomorski” organizuje dwa festiwale. W październiku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek. Na Piernikarskiej zaprezentowały się dotychczas sceny lalkowe z całego świata, m. in. Teatr Animacji z Poznania, Wrocławski Teatr Lalek, Figurentheater Wilde & Vogel.  Natomiast w listopadzie organizowane są Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Jest to festiwal sztuki monodramu, który uświetnili swoją obecnością tacy mistrzowie sceny jak Janusz Gajos, Wojciech Siemion czy Olgierd Łukaszewicz. Obie imprezy cieszą się dużym powodzeniem u toruńskiej publiczności, stając się także okazją do wymiany doświadczeń artystycznych na polu krajowym oraz międzynarodowym.
Wraz z modernizacją budynku „Baj Pomorski” zyskał wiele nowych możliwości w zakresie tworzenia przedstawień oraz rozwijania działalności edukacyjno-społecznej. Nowoczesne rozwiązania techniczne i elektroakustyczne pozwalają tworzyć spektakle z wykorzystaniem najnowszych technik multimedialnych i nowatorskich pomysłów inscenizacyjnych, czego przykładami są takie przedstawienia jak ,,Pręcik” czy ,,Robinson Crusoe”. Teatr znacznie poszerzył zakres projektów i programów społecznych dla różnych grup widzów, w tym. m.in. osób niepełnosprawnych.

Dane teleadresowe:

Teatr ,,Baj Pomorski”
Ul. Piernikarska 9,
87-100 Toruń
56 652 24 24, wew. 35, 36, 54
organizacja@bajpomorski.art.pl
www.bajpomorski.art.pl