Teatr Baj Pomorski

WEEKEND ZA PÓŁ CENY 11-13.10.2019 r.

Oferujemy zniżki na 3 wybrane spektakle z XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”:

11.10, 19:00 – „Babilon”, Stuffed Puppet Theatre (z 30 na 15 zł)
Występ gwiazdy europejskiego teatru Neville’a Trantera. To nowoczesna poruszająca historia o człowieku stającym twarzą w twarz z losem; ale także o tym, w jaki sposób wiedziemy nasz żywot, podczas gdy inni umierają. Co powinniśmy zrobić, co jesteśmy w stanie zrobić?
Więcej informacji na:
https://www.bajpomorski.art.pl/babilon,12,pl,2,1,269.html

12.10, 14:00 – „Anim(a)kcje”, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział w Białymstoku (z 20 na 10 zł)
Pokaz etiud stanowiący przegląd form zrealizowanych w ramach zajęć: podstawy sztuki animacji oraz gra aktora przedmiotem. Prezentacja ta stanowi przegląd dokonań studentów, ale też wgląd w metody pracy, które służą nie tylko wprowadzeniu ich w świat teatru ożywionej formy, ale przede wszystkim rozbudzeniu ciekawości wobec świata rzeczy, możliwości wyrażania się poprzez formę.
Więcej informacji na:
https://www.bajpomorski.art.pl/animakcje,12,pl,2,1,278.html

13.10, 18:00 – „Szwejk”, Teatr ,,Tęcza” ze Słupska (z 30 na 15 zł)
Wydawać by się mogło, że „Szwejka” zna każdy, ale mało kto przeczytał powieść Haška od deski do deski. Na scenie słupskiego Teatru Lalki „Tęcza” widzowie mają okazję zderzyć swoje wyobrażenie na temat ikony czeskiej literatury z przewrotną interpretacją Joanny Zdrady.
Lekka forma, balansująca na krawędzi klaunady, jest pretekstem do wypowiedzi na temat jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii. Pod pozorami dowcipu Szwejk piętrzy sensy, a humor i parodia stają się sposobem na przetrwanie czasu wielkich społecznych i politycznych zmian.
Więcej informacji na: https://www.bajpomorski.art.pl/szwejk,12,pl,2,1,273.html

Teatr „Baj Pomorski” został założony w 1945 roku w Bydgoszczy. Ze względu na trudności lokalowe już w 1946 przeniesiono go do Torunia, do dawnej siedziby niemieckiego Teatru Zamkowego. Funkcjonuje tutaj do dziś. Przez ponad 70 lat istnienia wydał kilkaset premier. Na deskach ,,Baja Pomorskiego” wystawiono polską prapremierę lalkową ,,Snu nocy letniej” w reżyserii Stanisława Stapfa, dyrektora teatru w latach 1950-1960. To z jego inicjatywy przez lata odbywał się na Piernikarskiej Festiwal Teatrów Lalkowych Polski Północnej. Przez kilkadziesiąt lat działalności ,,Baj Pomorski” zdążył zyskać opinię renomowanej sceny o długiej tradycji artystycznej.
Obecny dyrektor Zbigniew Lisowski (kieruje sceną od 2003 roku) podjął się realizacji teatru problemowego, który będzie żywo reagował na problemy dzisiejszych małych odbiorców oraz trendy współczesności. Z jednej strony stawia na nowatorskie adaptacje klasyki, z drugiej chętnie sięga po dramaturgię współczesną. Na deskach ,,Baja Pomorskiego” tworzą tacy artyści, jak Piotr Tomaszuk, Konrad Dworakowski, Pavel Hubicka. Odbywają się tu premiery sztuk Maliny Prześlugi czy Marty Guśniowskiej. Grono twórców zasilają młodzi reżyserzy i scenografowie.
Teatr „Baj Pomorski” organizuje dwa festiwale. W październiku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek. Na Piernikarskiej zaprezentowały się dotychczas sceny lalkowe z całego świata, m. in. Teatr Animacji z Poznania, Wrocławski Teatr Lalek, Figurentheater Wilde & Vogel.  Natomiast w listopadzie organizowane są Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Jest to festiwal sztuki monodramu, który uświetnili swoją obecnością tacy mistrzowie sceny jak Janusz Gajos, Wojciech Siemion czy Olgierd Łukaszewicz. Obie imprezy cieszą się dużym powodzeniem u toruńskiej publiczności, stając się także okazją do wymiany doświadczeń artystycznych na polu krajowym oraz międzynarodowym.
Wraz z modernizacją budynku „Baj Pomorski” zyskał wiele nowych możliwości w zakresie tworzenia przedstawień oraz rozwijania działalności edukacyjno-społecznej. Nowoczesne rozwiązania techniczne i elektroakustyczne pozwalają tworzyć spektakle z wykorzystaniem najnowszych technik multimedialnych i nowatorskich pomysłów inscenizacyjnych, czego przykładami są takie przedstawienia jak ,,Pręcik” czy ,,Robinson Crusoe”. Teatr znacznie poszerzył zakres projektów i programów społecznych dla różnych grup widzów, w tym. m.in. osób niepełnosprawnych.

Dane teleadresowe:

Teatr „Baj Pomorski”,
ul. Piernikarska 9, 87-100 Toruń,
56 652 20 29, wew. 35, 36, 54,
organizacja@bajpomorski.art.pl,
www.bajpomorski.art.pl