Galeria Sztuki Wozownia

WEEKEND ZA PÓŁ CENY  03-05.04.2020 r.

Darmowy wstęp na aktualne wystawy:

1. Julia Curyło „Stan nieważkości”
„Stan nieważkości” to pokaz obrazów Julii Curyło, namalowanym na przestrzeni ostatnich lat. Przyglądając się im zauważymy, że zainteresowania artystki orbitują wokół zagadnień związanych z dwiema sferami – religią i nauką, a dokładniej astronomią. W jej pracach motywy zaczerpnięte z wielu różnych źródeł – np. ikonografii chrześcijańskiej, mitologii, ale też popkultury – tworzą mozaikową, eklektyczną i hybrydową strukturę. Jednak „w tym chaosie jest metoda”, a każda z kompozycji rządzi się swoją własną, wewnętrzną logiką, opartą na grze skojarzeń i dwu- / wieloznaczności. Malarka zwykle osadza „akcję” swoich obrazów w przestrzeni kosmicznej, a wizualnym motywem, spinającym jej twórczość, jest wszędobylska postać astronauty. Staje się on ucieleśnieniem „świętego-strażnika”, który – jak wskazuje sama artystka – czuwa „na granicy światów – ziemskiej rzeczywistości i nieodkrytej otchłani kosmosu”. Postać świętego-astronauty to wizualna metafora, wewnątrz której kumulują się napięcia na linii empiryzm – wiara. Jak relację między nimi widzi Julia Curyło? Czy naprawdę istnieje nieprzezwyciężalna sprzeczność pomiędzy religią i nauką?

2. Ewa Bloom Kwiatkowska „Auto da fé / opowieść trans medialna”
Wystawa stanowi mocny i ważny punkt w twórczości Ewy Bloom Kwiatkowskiej – prezentuje najważniejsze realizacje z ostatnich lat i jest podsumowaniem aktualnego etapu działalności artystki: etapu, który został zapoczątkowany wystawą indywidualną w Galerii Sztuki Wozownia w 2010 roku („Księga kronik. Idee i maski”). Po dziesięciu latach artystka powraca do toruńskiej galerii i dokonuje twórczego przeglądu dekady własnej pracy, przygląda się własnym realizacjom, na nowo je interpretuje, próbuje także nowych możliwości, wytycza nowe drogi działania. Dawniejsze i nowsze dzieła pokazuje w takich aranżacjach, by poprzez sposób prezentacji, miejsce usytuowania czy sąsiedztwo zyskiwały one kolejne interpretacje. Do gotowych realizacji dodaje nowe warstwy znaczeń. Nowe prace znajdują swoje miejsce w wytyczonej linii zainteresowań Ewy Bloom Kwiatkowskiej. Dołączają do opowieści, bo to ona jest tutaj czymś, co spaja ze sobą poszczególne dzieła. Narracji nie należy tutaj rozumieć linearnie. Znane są tylko węzłowe jej punkty – np. spalenie własnych rzeźb, zaginięcie, oraz pewne postaci, jak figura protagonistki – kobiety o zamazanej tożsamości, a także pewne problemy, będące tak stanami ducha, jak i uniwersalnymi problemami ludzkości w jej dzisiejszym stadium rozwoju – np. pytania o bycie artystką.

3. Wojtek Szabelski – fotografia teatralna
Wojtek Szabelski – zajmuje się fotografią reportażową i teatralną. W latach 1989–2009 był etatowym fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej (później Polskiej Agencji Prasowej). Od 1999 r. prowadzi własną agencję Freepress.pl. Pracuje jako fotograf Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Swoje zainteresowanie teatrem od wielu lat przekłada na język fotografii także podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”, Festiwalu „Klamra” czy Festiwalu Teatrów Lalkowych w Toruniu. Laureat kilku nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach fotograficznych, m.in. w Konkursach Polskiej Fotografii Prasowej czy World Sport Photo Contest w Tokio. Jego cykle dokumentalne prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest płetwonurkiem i pilotem. Przez kilka lat był twórcą i organizatorem Międzynarodowego Konkursu Fotografii Podwodnej Aqua Photo.

Galeria WOZOWNIA prezentuje zarówno prace znanych współczesnych artystów – polskich i zagranicznych – jak również twórców, który są dopiero na początku ścieżki kariery. Stawiając na eksperyment i konsekwentne podważanie ustalonych hierarchii, skupia się na promowaniu młodych talentów. Właśnie to zapewnia galerii odrębne i znaczące miejsce na toruńskiej scenie artystycznej. Jako instytucja z bogatą tradycją (galeria istnieje od 1950 roku) Wozownia ugruntowała sobie także pozycję w skali ogólnopolskiej.
Siedzibą galerii Wozownia jest zabytkowy budynek (dawna pruska wozownia artyleryjska), położony w najstarszej części Torunia, przy Bramie Klasztornej, w pobliżu Ratusza Staromiejskiego, Domu Kopernika i Krzywej Wieży.
Organizatorem galerii jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Galeria Sztuki Wozownia (wejście od ul. Ducha Św. 6)
Godziny otwarcia sal wystawowych:
poniedziałek – nieczynne
wtorek – 12–20
środa–niedziela – 11–18

 Dane teleadresowe:

Galeria Sztuki Wozownia
Ul. Rabiańska 20 (wejście od ul. Ducha św. 6)
56 622 63 39
info@wozownia.pl
www.wozownia.pl