Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach

WEEKEND ZA PÓŁ CENY 12-14.10.2018 r.

W okresie trwania akcji Toruń za pół ceny zorganizujemy jedno zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach w sobotę 13.10.2018 o godz. 12:00.
Wycieczka obejmuje zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego z przewodnikiem – astronomem. Czas trwania zwiedzania to ok.1.5h.
Ceny biletów podczas trwania akcji:
– bilet normalny: 10 zł zamiast 20 zł
– bilet ulgowy (szkolny, studencki, posiadacze Karty Absolwenta UMK): 8 zł zamiast 15zł
Zbiórka uczestników  i sprzedaż biletów o godz. 11:40 na parkingu Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.
Nie zapewniamy dojazdu.

Toruńskie obserwatorium mieści się we wsi Piwnice 11 km od centrum piernikowego miasta. Założyciele Centrum Astronomii zadbali, aby teren obsadzić różnorodną roślinnością, dzięki czemu dzisiaj możemy cieszyć się uroczym parkiem. Nasi goście mają unikalną szanse zwiedzić największy tego typu ośrodek w Polsce, który może pochwalić się niesamowitą historią i wieloma instrumentami, czasami unikalnymi nie tylko na skalę Polska, ale także światową.
Zwiedzanie, podzielone jest na dwie części – część radioastronomiczną i część dotyczącą astronomii optycznej. Kolejność zwiedzania zależy od przewodnika oraz dostępności danej części obserwatorium w danej chwili.
Zwiedzanie zwykle rozpoczyna się od Katedry Radioastronomii, gdzie mamy szanse podziwiać dwa największe radioteleskopy w Polsce – RT3 i RT4. Ten drugi znajduje się w odosobnionej części parku i zwiedzający podchodzą pod samą konstrukcję. W tym miejscu dowiadują się na czym właściwie polegają obserwacje tego typu, jaka jest rola tak dużego instrumentu i skoro nazywa się RT4, to gdzie jest RT1, RT2 i RT5?
Następnie zatrzymujemy się przy Słońcu – dosłownie i w przenośni. W Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika stworzyliśmy mały Układ Słoneczny, pomniejszony na tyle, aby w całości zmieścił się w parku. W tym miejscu ukazujemy szokujące skale odległości we Wszechświecie i opowiadamy o bezpiecznych sposobach obserwacji słońca. Jeśli pogoda na to pozwala, pokazujemy tarczę Słońca przy pomocy teleskopu lub przez specjalne okulary.
Ostatnim punktem wycieczki jest kopuła, która skrywa największy w Polsce teleskop optyczny, o średnicy lustra 90 cm. Może nie jest tak majestatyczny jak radioteleskop, ale robi piorunujące wrażenie. Ponieważ stoi przy nim oryginalny panel do sterowania, który zachował się od lat 50-tych, a obecnie zastąpiły go nowoczesne komputery, opowiadamy o tym, jak obserwacje wyglądały kiedyś, a jak teraz.
Podczas wizyty w naszym obserwatorium goście odbywają podróż, która pozwala im poznać historię naszego ośrodka i tej romantycznej nauki, jaką jest astronomia. Nie stronimy od, czasem trudnych, pytań naszych gości, a ostateczny kształt wycieczki rozwija się w trakcie unikalnych rozmów.

Organizacją zwiedzania Obserwatorium zajmuje się od kilku lat Fundacja Aleksandra Jabłońskiego.

Dane teleadresowe:

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego
ul. Grudziądzka 5/7
87-100 Toruń
tel. kontaktowy (koordynator zwiedzania – Agnieszka Górska-Pukownik) 603 750 220 w godz.10-16
e-mail: zwiedzanie@astro.umk.pl
strona www: http://www.faj.org.pl/?go=zwiedzanie