Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach

Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach k. Torunia

Obserwatorium astronomiczne, będące częścią Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, mieści się we wsi Piwnice 14 km od centrum piernikowego miasta. Założyciele zadbali, aby teren obserwatorium obsadzić różnorodną roślinnością, dzięki czemu dzisiaj możemy cieszyć się uroczym parkiem, w którym ukryte są pawilony teleskopów optycznych. Odwiedzający mają unikalną szansę zwiedzić największy tego typu ośrodek w Polsce, który może pochwalić się niesamowitą historią i wieloma instrumentami, czasami unikalnymi nie tylko na skalę krajową, ale także światową.

Zwiedzanie, bez względu na wybraną opcję, podzielone jest na dwie części – część radioastronomiczną i optyczną. Kolejność zwiedzania zależy od przewodnika oraz dostępności danej części obserwatorium w danej chwili.

Zwiedzanie zwykle rozpoczyna się od Katedry Radioastronomii, gdzie mamy szanse podziwiać dwa największe radioteleskopy w Polsce – RT3 i RT4 „Kopernik”. Ten drugi znajduje się w odosobnionej części parku i zwiedzający podchodzą pod samą konstrukcję. W tym miejscu dowiadują się na czym właściwie polegają obserwacje tego typu, jaka jest rola i możliwości tak dużego instrumentu i skoro nazywa się RT4, to gdzie jest RT1, RT2 i czy istnieje RT5?

Po rozwianiu wszelkich wątpliwości na temat tego, czy przez radioteleskop można słuchać radia i szukać życia na innych planetach, przechodzimy do starszej części obserwatorium, tak zwanej części optycznej.. Historię zaczynamy od najmniejszego, ale jednocześnie najważniejszego z instrumentów – astrografu Drapera. Jest to najstarszy instrument w obserwatorium, zbudowany został w roku 1891 jako “pomnik” amerykańskiego fizyka spektroskopisty Henry Drapera, którym jego żona Anna Maria wsparła prowadzony przez Edwarda C. Pickeringa ambitny program Obserwatorium Harwarda polegający na opracowaniu katalogu jasności fotograficznych i fotowizualnych gwiazd oraz ich klasyfikacji widmowej. Teleskop nadesłany z Cambridge w USA po niezbędnych adaptacjach został ustawiony w Piwnicach wiosną 1949 roku, i od lipca 1949 roku podjął regularną pracę obserwacyjną. W 2018 roku został poddany renowacji i powrócił na ścieżkę zwiedzania.

Kolejnym elementem jest Słońce – teleskop słoneczny Zeissa, dzięki któremu w słoneczne dni możemy zaobserwować plamy na naszej najbliższej gwieździe oraz model Układu Słonecznego  – niezwykły, bo wykonany z zachowaniem skali odległości i wielkości planet, pomniejszony na tyle, żeby zmieścił się na terenie Obserwatorium.
Ostatnim etapem zwiedzania jest kopuła, która skrywa największy w Polsce teleskop optyczny, o średnicy lustra 90 cm. Może nie jest tak majestatyczny jak radioteleskop, ale robi piorunujące wrażenie. Przy tym teleskopie, zwanym TSC-90, stoi oryginalny panel z lat 50-tych, obecnie już niewykorzystywany, W tym miejscu astronomie opowiadają o historii obserwacji. Kopuła jest też miejscem nagrywania programu astronomicznego „Astronarium”.

Podczas wizyty w  obserwatorium goście odbywają podróż, która pozwala im poznać historię naszego ośrodka i tej romantycznej nauki, jaką jest astronomia. Opowieści astronomów zabierają zwiedzających w niezwykły świat planet i gwiazd, dostępny dla nich właśnie dzięki instrumentom zgromadzonym w ośrodku.

Dane teleadresowe:

Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach
Fundacja Aleksandra Jabłońskiego
ul. Grudziądzka 5/7
87-100 Toruń
tel. kontaktowy (koordynator zwiedzania – Agnieszka Górska-Pukownik) 603 750 220 w godz.10-16
e-mail: zwiedzanie@astro.umk.pl
strona www: http://www.faj.org.pl/?go=zwiedzanie