Muzeum Etnograficzne

WEEKEND ZA PÓŁ CENY 11-13.10.2019 r.

1. Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce – bilet wstępu 5 zł (zamiast 10 zł)
2. Wystawa czasowa „Polesie w fotografii z lat 20. i 30. XX wieku. Kontrasty, głębie, powiększenia” (4 zł)
3. Park Etnograficzny w centrum Torunia – bilet w cenie 6 zł (zamiast 12 zł)
4. Bilet łączony na ekspozycje: Park Etnograficzny w centrum Torunia, wystawa „Tajemnice codzienności…”, wystawa „Salonik prof. Marii Znamierowskiej-Prűfferowej”, wystawa czasowa, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce – 14 zł (zamiast 28 zł)

O MUZEUM

Główna siedziba Muzeum znajduje się w centrum miasta, w pobliżu zabytkowej starówki. Prezentujemy wystawy stałe i czasowe z bogatej kolekcji zabytków liczącej ponad 65 tysięcy obiektów z całej Polski. Prowadzimy działalność edukacyjną, wydawniczą, organizujemy koncerty muzyki tradycyjnej oraz kiermasze sztuki ludowej. Zwiedzającym udostępniamy również trzy Parki Etnograficzne, prezentujące cenne zabytki architektury wiejskiej. Muzeum powstało w 1959 roku. Jego twórczynią i pierwszym wieloletnim dyrektorem była prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, której imię placówka nosi od 1999 r.

WYSTAWA STAŁA „TAJEMNICE CODZIENNOŚCI”

Wystawa prezentuje życie codzienne ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta regionów etnograficznych: Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i Krajny. Ekspozycja podkreśla pograniczny charakter kultury ludowej, na którą duży wpływ miała kultura mieszczańska i szlachecka oraz zmiany polityczne i cywilizacyjne stulecia 1850-1950. Najcenniejsze zabytki ze zbiorów Muzeum pokazano w taki sposób, by ilustrowały codzienność, odpowiadając na podstawowe pytania dotyczące życia ludzi w przeszłości: co jedli, w co się ubierali, jak dbali o higienę, jak pracowali i spędzali wolny czas, jak świętowali i w co wierzyli. Dopełnieniem wystawy jest Park Etnograficzny, położony tuż obok.

WYSTAWA CZASOWA

„Polesie w fotografii  z lat 20. i 30. XX wieku. Kontrasty, głębie, powiększenia” to próba przedstawienia kulturowego krajobrazu regionu na podstawie wybranych prac polskich fotografów działających w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To dzięki tej, szczęśliwie zachowanej ikonografii, mamy możliwość szerokiego spojrzenia na krainę, która stanowiła bardzo osobliwą dzielnicę kresów II Rzeczypospolitej.

PARK ETNOGRAFICZNY W CENTRUM TORUNIA

To unikatowy skansen ulokowany w centrum miasta. Znajduje się tu 19 obiektów architektury wiejskiej, które powstały głównie w XVIII i XIX wieku i zostały przeniesione na teren parku z Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Kujaw, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. Swą architekturą, wyposażeniem wnętrz oraz okolicznościowymi aranżacjami ekspozycja oddaje klimat wsi z przełomu XIX i XX wieku.

OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY W WIELKIEJ NIESZAWCE

Ten oddział Muzeum poświęcony jest osadnictwu olenderskiemu, rozwijającemu się od XVI w. wzdłuż Wisły. Początkowo były to grupy menonitów z Niderlandów i Fryzji, a później także  osadnicy wyznania ewangelickiego z różnych obszarów Niemiec. Na terenie parku znajdują się 3 zagrody, składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarskich, charakterystycznych dla osadników olenderskich. Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. W obrębie parku znajduje się także menonicki cmentarz.

SALONIK PROF. MARII ZNAMIEROWSKIEJ-PRÜFFEROWEJ

To biograficzna wystawa poświęcona założycielce i patronce Muzeum – prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. Zgromadzono tu przedmioty pochodzące z niewielkiego, zatłoczonego mieszkania Pani Profesor – na ekspozycji znalazły się więc charakterystyczne meble z czeczotki, fortepian, bogaty księgozbiór, tkaniny, dokumenty, fotografie i obrazy (w tym portret prof. Prüfferowej autorstwa samego Witkacego).

Dane teleadresowe:

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Wały gen. Sikorskiego 19, 87-100 Toruń
tel. kasa: 56/622 80 91 (w. 55)
promocja@etnomuzeum.pl
www.etnomuzeum.pl
od wtorku do piątku: 9.00 – 16.00 sobota,10.00 – 16.00

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce,
ul. Mennonitów 14:
wtorek-niedziela: 10.00-18.00
środa: 9.00-16.00
poniedziałek: nieczynne
ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem Parku, 1,5 godziny dla grup
tel. 513-677-255, e-mail: sklepik.ope@etnomuzeum.pl